Մարտի 17-ին Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ կայացավ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց ԱԺ անկախ պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի հեղինակած ««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենսդրական նախաձեռնությունը: Հեղինակն առաջարկում է քննիչ հանձնաժողովին հնարավորություն տալ անվստահություն հայտնելու Կառավարության այն անդամին, որն անհարգելի կբացակայի քննիչ հանձնաժողովի նիստերից:
Սերգեյ Բագրատյանը նշեց, որ առաջարկվող հոդվածի լրացման արդյունքում ապահովվելու է Կառավարության ներկայացուցիչների մասնակցությունը նիստերին, ինչը կնպաստի գործող եւ ստեղծվելիք քննիչ հանձնաժողովների աշխատանքների արդյունավետության բարձրացմանը եւ պաշտոնատար անձանց կողմից աշխատանքների պատշաճ կատարմանը:
Հանձնաժողովի նախագահի կարծիքով՝ ներկայացված օրինագծով հարցին ամբողջական լուծում չի տրվում:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վահե Դանիելյանը, ներկայացնելով հարցի առնչությամբ Կառավարության դիրքորոշումը, նշեց, որ քննիչ հանձնաժողովների կազմավորման՝ օրենքի 20-րդ հոդվածով նախատեսված է, որ ԱԺ բոլոր խմբակցությունները պետք է ներկայացված լինեն քննիչ հաձնաժողովների կազմում, ուստի խմբակցությունը, մասնակցելով քննիչ հանձաժողովի իրավասությանը վերաբերող հարցերի քննարկմանը, անհրաժեշտության դեպքում, կարող է սեփական հայեցողությամբ, առանց քննիչ հանձնաժողովի առաջարկի գրավոր հարցապնդումներով դիմել Կառավարության անդամներին:

17 марта состоялось очередное заседание Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам под председательством В.Варданяна.
В первом чтении обсуждалась законодательная инициатива независимого депутата НС С.Багратяна о внесении дополнения в конституционный закон "Регламент Национального Собрания". Автор предлагает предоставить Следственной комиссии возможность выразить недоверие члену правительства, который по неуважительной причине не явится на заседание СК.
С.Багратян отметил, что в результате дополнения предложенной статьи будет обеспечено участие в заседаниях представителей правительства, что будет способствовать повышению эффективности работы действующих и создаваемых следственных комиссий и надлежащему исполнению работы должностными лицами.
По словам председателя комиссии, представленный законопроект не дает полного решения вопроса.
Заместитель министра юстиции РА В. Даниелян, представляя позицию правительства по данному вопросу, отметил, что ст.20 закона о формировании следственных комиссий предусматривает, что все фракции НС должны быть представлены в следственных комиссиях. Поэтому фракция, участвуя в обсуждениях следственной комиссии по вопросам, входящим в ее компетенцию,  при необходимости   может по собственному усмотрению, без предложения следственной комиссии, обращаться к членам правительства с письменными запросами.